Promocija knjiga prof.dr. Lejle Kodrić Zaimović

Na Medjunarodni dan muzeja, predstavljamo 2 veoma znacajne knjige, autorice prof. dr. Lejle Kodric Zaimovic pod nazivom:

• Biblioteka i grad- Studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva i

• Bastinske studije – Od moderne do postdigitalne kulture

Knjiga Biblioteka i grad-Studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva je prva publikacija koja kroz četiri povezane studije u cijelosti elaborira temu odnosa grada i biblioteke, uvodeći pojmove urbano bibliotekarstvo, urbana biblioteka i pametni grad/pametna biblioteka. Mogu li urbano bibliotekarstvo i urbane biblioteke pružiti novu perspektivu bibliotekama, kako pametni grad utječe na biblioteke kao kulturno i naučno dobro, kako biblioteke mogu doprinijeti razvoju pametnog grada – samo su neka od pitanja na koja je prof. dr. Lejla Kodrić uspješno odgovorila u naučnoj monografiji Biblioteka i grad: studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva, donoseći u akademsku i stručnu zajednicu u Bosni i Hercegovini potpuno novu dimenziju viđenja biblioteka.Danas cemo vam predstaviti pionirske knjige iz oblasti bastinskih studija, koje su veliki i znacajan iskorak ne samo u bosanskohercegovackoj akademskoj zajednici vec i sire. Ovo su knjige koje se prvi puta kod nas u Bosni i Hercegovini cjelovito bave fenomenom ustanova bastine ( dakle, i muzeja i arhiva i biblioteka) u teorijskom i prakticnom smislu, uvodeci u bosanskohercegovacki kontekst koncept bastinskih studija kao samostalne akademske discipline I profesionalne prakse.O ovim veoma znacajnim knjigama ce danas govoriti upravo predstavnici bosanskohercegovacke bastinske zajednice-predstavnici arhiva, biblioteka i muzeja, urednici ovih izdanja i recenzenti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Digitalna pristupacnost