In Memoriam: Mevlida Serdarević (1942–2024)

 
S tugom se opraštamo od Mevlide Serdarević, istaknute stručnjakinje i velikog čuvara kulturne baštine Bosne i Hercegovine. Rođena u Dubrovniku, Mevlida je završila školovanje u rodnom gradu, a potom diplomirala na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1966. godine, gdje je posvetila svoj život zaštiti i očuvanju naše kulturne i prirodne baštine.
Veći dio svog radnog vijeka provela je u Zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Njena posvećenost i stručnost dosegli su vrhunac kada je obavljala funkciju direktora Muzeja Sarajeva od 1998. do 2007. godine.
Mevlida Serdarević je Sarajevu vratila Brusa bezistan, Despića kuću, “Muzej Sarajevo 1878-1918”, Muzej Jevreja BiH, obnovila Svrzinu kuću, Muzeju Sarajeva izborila matičnu zgradu, napisala mnoštvo knjiga o pravnoj zaštiti kult.-hist. spomenika, historiji i porijeklu mnogih porodica i niz naučnih i stručnih radova. Pod njenim vodstvom, Muzej je dobio novo lice i snažniji glas u promovisanju multietničkog identiteta Sarajeva, grada u kojem se stoljećima prepliću različite kulture, religije i tradicije.
Njen rad ostavio je neizbrisiv trag na generacije koje dolaze, učeći nas važnosti zajedništva i poštovanja prema raznolikosti.
 
 
Na poziv direktorice Muzeja Sarajeva, Indire Kučuk-Sorguč, i uprkos izazovnom periodu zdravstvenih poteškoća, napisala je tekst od 15 kartica za monografiju povodom 75 godina Muzeja Sarajeva, koja će uskoro ugledati svjetlo dana.
 Donosimo vam dio ovog teksta:
“U ovom periodu intenzivnih radova prošlo je oko sedam ministara kulture i najmanje tri premijera Kantona Sarajevo, što govori o promjenama u organizaciji Vlade Kantona. Također, u ovom periodu bila su i tri upravna odbora. Brojni ministri dolaze s potencijalnim donatorima ne bi li se riješio problem smještaja uposlenika samog Muzeja (kustosi, finansije, direktor…), ali i Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, koji je u istoj situaciji. Konačno je odlučeno da se smjestimo u zgradu u ulici Josipa Štadlera na način da je dijelimo po pola sa Zavodom…..”
…”Imala sam sreću da sam za vrijeme svog mandata imala veoma zainteresirane i vrijedne kolege (Amru Madžarević, Žanku Dodig, Adnana Muftarevića, Mirsada Avdića, Hamdiju Dizdara, Mustafu Arslanovića, Zdravku Grebo, Aidu Sulejmanagić, Marija Kabilja, Aidu Čaušević, Moamera Šehovića, Muamera Fazlića, Taiba Kešmera, Ramizu Mešetović), jer samo zahvaljujući timskom radu došlo je tih godina do obnove Muzeja Sarajeva. Bilo je zadovoljstvo raditi s njima i biti direktor Muzeja Sarajeva.”
 
Dženaza je sutra u 15:00 na mezarju Ravne Bakije.
 

Hvala joj na neprocjenjivom doprinosu očuvanju naše kulturne baštine.

Scroll to top
Digitalna pristupacnost